Otestovaly jste s námi knižní novinku Vypůjčená minulost, jejíž autorkou je Naďa Pischová

image
otestováno
Počet recenzí
10
jak jste hodnotily
5
5x
4
3x
3
1x
2
1
1x
doporučuje
80 %
Testováno v období
od 24. 3. 2019
do 6. 5. 2019

„Na klín si položila batoh a vytáhla knihu v tmavě hnědých deskách s nápisem „1985“ – matčin deník z toho roku, který vzala asi před měsícem z jejího trezoru na šperky. Byl mezi dalšími papíry hluboko na dně. Zapálila si cigaretu, uvelebila se na lavičce a začala číst…“

  • Co se stane, když objevíte deník své matky
  • Jak vztahy mezi rodiči a dětmi formují společnost?
  • Ptají se děti svých rodičů na minulost? A jak jim rodiče vypráví o tom, co se v nedávné minulosti dělo a co se dnes otiskuje do naší současnosti
  • Je možné se poučit?

Podobné otázky vyvstanou před sedmnáctiletou Terezou, která zároveň prožívá neobvyklý milostný vztah se svým přítelem Petrem, když objeví deník své matky z roku 1985.  Poutavý, čtivě napsaný příběh hlavních hrdinů knihy Vypůjčená minulost evokuje také tyto aktuální otázky. Odpovědi jsou na každém z nás.

Hodnocení
10
avatar
Martina
Kniha vypujcena minulost me popravde moc nezaujala, neni to typ knihy co se da precist jednim dechcem a clovek misto spani by cetl a hltal....., nemam rada komunistiskou tematiku a ta zde byla v tom matcine deniku, Hlavni hrndinka Tereza je takove telatko....
klad obal
klad dej
avatar
Nikola
Abych začala pozitivně, od první stránky jsem se do hned začetla. Kniha má kvalitní literární rozměr, ale upřímně po pár stránkách mi dlouhé monology postav začaly trochu vadit a někdy až příliš květnatý jazyk působil nepřirozeně. Spíše je tedy určena pro složité čtenáře. Kniha velmi odráží dnešní dobu, zejména v postavě podnikatele Oskara Štefanka, který až příliš připomíná českého pana premiéra. Do žádné z postav se nechcete vžít, protože s žádnou nesouhlasíte. Taky mě mrzelo, že se celé rozřešení příběhu dozvíte až na posledních pár stránkách, ale celkový příběh mě až tak nepohltil. Já osobně nemám ráda erotické scény v knížkách, ale to je jen můj vlastní názor. Upřímně nevím komu bych knihu doporučila. Nedokážu odhadnout, jak by se např. mé mamince četla kniha, kde je hlavní postavou 17letá dívka, na druhou stranu tato kniha není ta klasická kniha pro náctileté.
klad literární, poeotické
klad poselství
klad strojené věty, umělé postavy
avatar
Hana
Hlavní postavou knihy je sedmnáctiletá Tereza, která by si mohla žít docela spokojený život v dobře zajištěné rodině. Přesto Tereza hledá něco víc a život v rodině, která je poznamená minulostí ji neuspokojuje. S přítelem Petrem hledá povyražení ve vloupání, které ji vlastně změní život. Celou knihou se prolíná matčin deník, který skrývá komunistickou minulost, kdy se matka přátelila s dívkou z disidentské rodiny a matku tohle přátelství velmi ovlivnilo. Povahy hrdinů, doba komunismu i současnost je barvitě vylíčeno. Kniha je odpočinkové čtení, ale zároveň i poučný pohled do minulosti a duší hlavních hrdinů. Ne vždy jsou peníze a majetek zárukou šťastného života.
klad d
klad 0
avatar
Monika
Po otevření knihy mě překvapilo krásné věnování, za které moc děkuji :) knihu jsem přečetla za dva večery - první kapitola mě moc nenadchla skrz složitostní výpis luxusu,ale po začtení do kapitoly druhé jsem pak hltala jednu stránku za druhou...nádherná paralela dvou dívek stejně starých, jen jejich život je odlišný dobou, ve které žijí.
klad Akčnost děje a grafické zpracování
klad -
avatar
Michaela
Vypůjčená minulost, kniha při které jsem nevěděla co vlastně od ní čekat. Ale jak jsem začala číst, překvapilo mě jakou čtivou formou je napsána a věřím že si každý v ní najde to co hledá. Děj se mě velice líbil. Vřele ji všem doporučuji k přečtení, určitě vás kniha nezklame.
klad děj
klad obal knihy
avatar
Lenka
Kniha Vypůjčená minulost se mi moc líbila a jsem hodně ráda, že jsem si ji mohla přečíst. Je aktuální v každé době a každý si z ní něco vezme. Minimálně si uvědomíte, že vaši rodiče řešili to samé jako vy, ať už žili v jakékoliv době. Lidský organismus se přirozeně vyvíjí podle věku a kniha je tím důkazem.
klad obal
klad velikost knihy
klad velikost písma
klad aktuálnost
klad žádné nevidím
avatar
Věra
Krásná kniha, která je přímo určená pro oddychovou četbu pro ženy. Prolínající se dva příběhy dvou žen - matky a dcery. Je to kniha, která vede i k zamyšlení samotné čtenářky. Určitě doporučuji všem ženám a dívkám přečíst. Potěšilo mě i osobní věnování autorky.
klad Oddychové čtení, krásně psaný příběh
klad Nemám žádné připomínky
avatar
Kamila
Kniha se velice dobře čte. Je jakýmsi odrazem současné společnosti. Nová generace má sílu se vzbouřit. Pokládá nám otázky a nabízí morální řešení, že se každý musí zachránit sám. Jsou zde sympatické osoba, ale i nesympatické jako v každé jiné knize. Doporučuji si přečíst.
klad je čtivá
klad nenašla jsem
avatar
Renata
Báječná knížka. Ukazuje, jak snadné a zároveň složité může být pochopení a porozumění mezi generacemi. Obzvláště mezi matkou a dcerou, protože tento vztah může být složitý a křehký. Jedinečná ukázka toho, jak se touhy a obavy lidí jednotlivých generací vlastně vůbec nemění, ale i ukázka toho, jak pohled na jednu věc může být různý. Krásně, zajímavě napsáno.
klad Způsob psaní
klad líbí se mi
avatar
Lucie
Dobrý den, knihu jsem si půjčila od své sestry. Obě máme rády posobné typy knih a tuto jsem měla přečtenou během čtyř dnů. Opravdu jsem se od ní nemohla odtrhnout. Některé části knihy jsou tak zajímavé, že jsem se u nich musela pozastavit a popřemýšlet. Pravda, někdy jsem nerozumněla úplně, ale myslím, že je to vlastně i cíl knih. Aby čtenáře bavila až do posledního konce a byl do knihy ponořený. Já knihu mohu doporučit
klad směr psaní
klad cena
klad nic
Povolit vše Upravit Odmítnout Povolit výběr Doména Platnost Popis Zpracovatel