Podnikáte na sebe? Anebo s tím chcete teprve začít? Robert Vlach napsal 1. knihu pro volnonožce v češtině!

image
otestováno
Počet recenzí
55
jak jste hodnotily
5
46x
4
7x
3
2x
2
1
doporučuje
96 %
Testováno v období
od 16. 8. 2017
do 30. 9. 2017

Robert Vlach, známý podnikatel a konzultant vám ve své 760 stránkové knize Na volné noze o podnikání nezávislých profesionálů (tzv. freelancerů) poskytne přesně ty informace a zkušenosti, které potřebujete pro svůj úspěch a růst.

50 testerek, které si knihu přečetly jí daly konečné skóre 92% a to už stojí za to!

Kniha je vhodná nejen pro začínající freelancery a podnikatele nebo ty, kteří o podnikání uvažují. Témata knihy jsou dopodrobna rozebrána a jen dokazují, že autor si vším sám prošel. V případě, že se toužíte seznámit se všemi fakty obživy způsobem "Na volné noze" doporučuji této knize věnovat svůj čas, rozhodně se nebude jednat o jeho ztrátu.

Na volné noze: Podnikejte jako profesionálové

Kniha těží ze zkušeností stovek profesionálů z desítek oborů a nabízí osvědčené
know-how pro podnikání na volné noze – základy pro prvopodnikatele, nejlepší praktiky a kariérní strategie, ale také pokročilé nástroje, které ocení i profíci s desetiletou praxí.

Kniha tak pokrývá celé dlouhé období rozvoje podnikání, od zkusmých krůčků a začátečnických chyb, přes náročné první roky, až po plně zavedený osobní byznys postavený na odbornosti a dobrém jméně.

Nečekejte však žádný recept na rychlý úspěch. Robert Vlach je na volné noze dlouhých 17 let a jako zakladatel úspěšného portálu navolnenoze.cz vyslechl nespočet podnikatelských příběhů s dobrým i špatným koncem, z nichž mnohé uvádí jako příklady.

Ukazuje klady i zápory podnikání a doporučuje bezpečné, pomalé strategie úspěchu pro lidi, kteří jdou se svým jménem poctivě na trh a chtějí se vyhnout chybám i slepým uličkám.

Stránka o knize na webu vydavatelství Jan Melvil s ukázkami a ohlasy čtenářů >

 

Tato kniha je pro vás pokud:

Jste na volné noze.

Jako freelancer řešíte problémy, kterým nerozumí nikdo ve vašem okolí.

Uvažujete o svém prvním podnikání či právě začínáte podnikat.

Pracujete na volné noze již dlouho a chcete si osvojit nové dovednosti.

Máte firmu, která stojí hlavně na vás a vašem dobrém jméně.

Přemýšlíte o své kariérní strategii, a kde budete za deset, dvacet let.

Zvažujete odchod ze zaměstnání na volnou nohu a bojíte se riskovat.

Studujete a nevíte, že freelancer je na tom obvykle lépe než brigádník.

Máte živnost, jednoho velkého klienta a touhu více se osamostatnit.

Spolupracujete často s freelancery a chcete jim lépe rozumět.

Zajímá vás podnikání na volné noze obecně, jako trend na trhu práce.

Chcete pracovat odkudkoli a mít větší nezávislost, volnost, svobodu.

 

Hodnocení
55
avatar
Jan
klad Kniha Na volne noze se zacala cist skvele. Pak se to trosilinku seklo a zacala mit formu spise ucebnice. Takze jsem ji neprecetl celou. Az prijdu na to v cem podnikat, tak si pravdepodobne vytipuji urcite pasaze a temi se je potřeba ridit. Jen je skoda, ze tento obor jde tak rychle kupředu, ze tato kniha, pokud nebude aktualizovana, bude brzy neaktualni...
příloha
avatar
Věra
klad Kniha Na volné noze: Podnikejte jako profesionálové je knihou pro každého kdo uvažuje o tom, že se dál nechce honit za cizím snem a raději by pracoval na tom svém a nebo už i pracuje. Kniha je velmi dobře napsaná a moc hezky se mi čte. Mohu ji doporučit všem podnikavým ženám! :)
avatar
Marika
klad Je to spíše taková příručka, než poutavé dílo, které se má přečíst jedním dechem. Kniha je pojatá osobním přístupem, na základě zkušeností, což je vždy velké plus a důkaz, že to může zkusit snad každý. Určitě cenné rady pro ty, co už podnikají, i pro ty, co o tom ještě uvažují.
avatar
Petra
klad Zajímavá, maximálně praktická a inspirativní pro podnikatele v českém prostředí. Pro mě spoustu nových, zajímavých pohledů na fungování v byznysu a otázek k promyšlení, jak je dělat jinak a lépe. Líbí se mi opravdu velice konkrétní rady a doporučení, kterými se mohu začít řídit hned zítra :)
klad Už to zaznělo, rozsah. Je ale pravda, že díky hutnosti informací v knížce pokaždé naleznete přesně to, co právě potřebujete :)
avatar
Jan
klad Kniha je vhodná nejen pro začínající freelancery a podnikatele nebo ty, kteří o podnikání uvažují. Témata knihy jsou dopodrobna rozebrána a jen dokazují, že autor si vším sám prošel. V případě, že se toužíte seznámit se všemi fakty obživy způsobem "Na volné noze" doporučuji této knize věnovat svůj čas, rozhodně se nebude jednat o jeho ztrátu.
avatar
Jitka
klad Málokterá kniha o podnikání (a ještě na volné noze) je tak obsáhlá a komplexně pojatá ze všech možných úhlů pohledu,
klad které mohou "volnonožce" na jejich cestě (pracovní, ale i čistě osobní) potkat.
klad Ať už jde o osobní produktivitu, péči o klienty, cenotvorbu nebo vyjednávání...najdete tu řadu cenných informací, bez kterých se sice můžete pinožit ke svému úspěchu, ALE...s těmito informacemi to půjde lépe. Je jedno, jestli jste freelancer, který má na starost dva klienty nebo celkem obří firmu. Najdete tu postupy, které vám mnohdy otevřou oči a pomohou posunout svůj pracovní život možná zase kousek dál. Pokud někdo o volné noze uvažuje, tohle by mělo k jeho patřit k absolutně základní výbavě.
klad Ano. Je to strašně dlouhé! Přes 700 stran je něco, co zřejmě nepřečtete za víkend. A mnoho z napsaného by šlo zkrátit. Jenže...každý si bereme jinou informaci, každý z nás ji potřebuje jinak podat, obalit....Je to sice dlouhé, budete se ale k jednotlivým pasážím pravděpodobně v čase zase zpětně vracet. Takže....to možná až taková nevýhoda není :-)
avatar
Andrea
klad I když dost rozsáhlá kniha, přesto velmi čtivá, která přináši spoustu podnětných informovací ať už pro začínající podnikatele, anebo již otřelé ve svém oboru. Všechny informace jsou krásně ucelené, nechybí ani příklady z vlastní zkušenosti. Je to jakýsi manuál, jak uspět a hlavně jak krok za krokem budovat svojí budoucnost tzv. Na volné noze. Knihu vřele doporučuji
avatar
Silvie
klad Kniha do posledního písmenka naplňuje, co slibuje. Skutečně nejde o zjednodušený manuál, slibování nemožného na počkání. Jde vlastně o zhuštěné shrnutí zkušeností autora a jiných úspěšně podnikajících lidí na volné noze. Robert Vlach evidentně není člověk odtržený od reality a jeho rady jsou založené na poznání lidské přirozenosti. Troufnu si říct na poznání české, potažmo moravské nátury :-) Tyto poznatky najdou praktické využití nejen v podnikání, ale i při budování jakéhokoli pracovního vztahu. Tím spíš, pokud je založený na nějaké formě prodeje a přímém kontaktu se "zákazníkem".
klad Knihu není možné shrnout jednoduše. Rozebírá široké spektrum oblastí podnikání od počátečního záměru (co vlastně chci dělat a proč to chci dělat) přes tvorbu procesů, cenotvorbu, plánování času, práci s neplatícími klienty až po budování týmu. Každý čtenář cítí, kde ho tlačí bota, a podle toho bude vnímat některé kapitoly jako přínosnější, zatímco jiné možná jen letmo přeletí.
klad Osobně je mi velmi sympatický postoj Roberta Vlacha k etice v podnikání. Jen férový přístup, spolehlivost, mlčenlivost a cílevědomá práce na vlastní odbornosti může tvořit základ úspěšného podnikání. Jméno se buduje léta. Ztratit se dá jednou chybou.
klad Malá ochutnávka z knihy:
klad Důležitost zpětné vazby – Lidé raději ve spolupráci nepokračují, než by svoji nespokojenost řešili napřímo. Obecně nemají rádi konflikty.
klad Nikdo se nerodí spolehlivý. Je to práce.
klad Absolutní svoboda v podnikání neexistuje.
klad Za kým jde zist, ten nese i rizika zakázky.
klad Klientovi neprodáváme jen zboží, ale taky vztah.
klad Neberte do týmu člověka, kterému intuitivně nedůvěřujete.
klad Knihu určitě doporučuju k přečtení nejen lidem uvažujícím o vlastním podnikání. Rady a tipy jsou uplatnitelné v různých oblastech života.
klad Kniha je docela těžká a nevejde se do kabelky :-)
avatar
Pavlína
klad Když se mi knížka dostala do ruky, můj první dojem byl z její „velikosti“ - jak může být tak tlustá kniha napsaná kvalitně a srozumitelně? Opravdu jsem si myslela, že bude plná bezduchých plků a prázdných slov a do čtení se mi ani nechtělo. Snad mi autor odpustí, že jsem soudila, aniž jsem otevřela – lituji toho ;-) Po začtení jsem totiž zjistila, že to vůbec není kniha, kterou bych přečetla a poslala dál. Je plná nápadů, tipů a rad, se kterými se dá pracovat dál. Bohužel mi moc nevyhovuje formát – pevná vazba A5, tloušťka 5 cm a váha téměř 1,3 kg. Není to prostě knížka, se kterou bych si mohla sednout na lavičku do parku, nebo ji vytáhla v MHD (nebo vůbec vzala do batohu, o kabelce nemůže být ani řeč). Víc by mi sedla měkká vazba a nejlépe A4. Ač se tedy autor ohrazuje, že nenapsal žádnou učebnici, s knížkou by se dalo skvěle pracovat a vracet se k ní – zvýrazňovat, lepit záložky či vlastní poznámky či ToDoList. Bohužel se v ní zpětně špatně vyhledává. Je to přeci jen text, text, text, tabulka, graf, text (i když je použité tučné písmo a kurzíva, pořád to jako celek dost splývá).
klad Trochu i k obsahu – nebudu tvrdit, že jsem ji už celou přelouskala – to se zatím nepodařilo, nicméně se čte velice dobře. První kapitola je bohužel přehnaně obšírná a zbytečně vleklá a vlastně jediné, co jsem si odnesla, je fakt, že freelancera je složité definovat :-D Autor samozřejmě dále popisuje mnohem záživnější záležitosti a to prakticky celý proces podnikání od jeho zrodu a začátku přes know-how až po vedení firmy a týmu pracovníků. V jednotlivých kapitolách najdete množství rad, ale i zkušeností, a to nejen autorových, a statistických faktů. Ty naopak velmi vítám, jelikož se dostáváte hlouběji do problematiky a navíc nikde nenajdete podobná fakta takto zpracovaná a pohromadě. Velmi oceňuji shrnutí a hlavní myšlenky na konci kapitol, dá se podle toho alespoň trochu orientovat. Spoustu kapitol obsahuje také nespočet tipů, např. jak se lépe zorganizovat – jaké nástroje a proč používat pro správu a vytvoření poznámek a nápadů, jakým způsobem vést dialog s klientem, jak uchovávat a zpracovávat nejrůznější data, se kterými pracujeme, pojednání o zákaznících i cenotvorbě a financování, sebevzdělávání, marketingu.
klad Nepracuji jen s knížkou samotnou, ale jelikož mě podněcuje k přetvoření rad na mé vlastní podnikání, musím mít po ruce tužku a blok a zapisuji své vlastní myšlenkové pochody, nápady, ale i zcela konkrétní cíle.
klad Jsem přesvědčená o tom, že až se prokoušu na konec knížky, budu bohatší o spoustu informací a uvědomělejší, co se mých cílů týká. Jednoznačně doporučuji každému, kdo s podnikáním začíná i kdo už v rozjetém vlaku je. Nikdo Vám nemaže med kolem pusy, ale velmi věcně Vás připravuje na možné komplikace na cestě k úspěchu a dává podnět k zamyšlení a kreativitě.
klad pro mě formát – těžká, pevná vazba, nepraktická do ruky; trochu nepřehledná, jelikož se jedná o jednolitý text, místy přerušený grafem
avatar
Zuzana
klad Asi nejlepší je zmínit obsah knížky: od dobrého jména, profesionality, předpoklady úspěchu, jak to celé zprocesovat, klienti, web, ale i cenotvorba...prosě jak základy, kterými musí projjít každý (cenotvorba, web), ale i něco navíc, co dělá podnikatele profesionálem. V knížce je i spousta konkrétních případů, aby ne, píše ji člověk povolaný a zkušený. Za mě super.
klad Je moc dlouhá :)) Ne, prostě když už podnikám, nalistuju si, co aktuálně řeším. A až nebudu řešit nic, pročtu s zbytek.
avatar
Lenka
klad Kniha je pro všechny kteří se zajímají o podníkání ať už začátečníky či podnikatele. Je opravdu velmi obsáhlá,velmi čtivá.Za každou kapitolou je shrnuté vše podstatné co by si měl z dané kapitoly člověk pamatovat,je tak skvěle přehledná a člověk nemusí danou věc v kapitole hledat znovu. Je super,že autor vychází z vlastních poznatků a zkušeností a také že je z českého prostředí.Líbí se mi i tipy na weby,knihy a osobnosti,které se vyplatí zhlédnout.Díky obsáhlosti knihy si člověk vytvoří,jasnou představu o tom,co podnikání opravdu obnáší!
avatar
Pavla
klad Kniha Na volné noze je velmi obsáhlá. Určitě poradí, jak začínajícím podnikatelům, těm kteří o podnikání jen uvažují, ale i těm, kteří již mají praxi na volné noze. Kniha je čtivě napsaná, pomocná a člověk si při jejím čtení uvědomí spoustu věcí, které se hodí nejen do podnikání. Výhodou, že autor čerpá z dlouholetých zkušeností a hlavně je z českého prostředí, takže nejsou to jen rady do poličky. Při čtení knihy jsem si uvědomila, že podnikání není nic jednoduchého, jak to občas na první pohled vypadá.
klad Kniha má přes 700 stran a počáteční kapitola je až zbytečně podrobná.
avatar
Petra
klad Kniha je sepsána velmi podrobně a přináší rady pro všechny začátky podnikání. Uvítala jsem i autorovi vlastní zkušenosti, ty bývají někdy nejcennější radou. Výhodou jsou i uvedené odkazy pro získání dalších informací neuvedených v knize. Pro zájemce o vlastní rozjezd je určitě velmi užitečná, já po pročtení raději zůstanu u své jistoty.
avatar
Andrea
klad Autor Robert Vlach v knize udává jasné kroky a rady,které by měl jednotlivec na volné noze podnikat.Kniha je opravdu velmi obsáhla,zahrnuje tak, opravdu vše ,co by měl člověk,který chce začít podnikat vědět. Vyzdvihla bych určitě,že autor v knize uvádí vlastní podnikatelské zkušenosti.Líbí se mi,že za větší kapitolou,je vždy shrnuto to nejdůležitější co by si měl člověk zapamatovat,kniha je tak lépe přehledná! Super jsou i průzkumy a skutečná data či tipy na pomocné aplikace! V knize je toho opravdu hodně zajímavého,určitě doporučuji do ní investovat pokud se zajímáte o oblast podnikání;-)
avatar
Martina
klad Před pár měsíci jsem začala podnikat, takže jsem měla obrovskou radost, že mohu knihu testovat. Je skvělé, že je kniha psána českým autorem. Je opravdu nabitá informacemi a zajímavými příběhy dalších lidí. Autor jednotlivá témata rozebírá opravdu důkladně. Přínosné jsou i odkazy na další zdroje informací či knihy, které se věnují dané problematice více do hloubky. Pro začínající podnikatele, a především freelancery, je kniha opravdu skvělá. Je vidět, že si autor vším sám prošel a v knize neopomíjí ani důležitost rodinného zázemí, což určitě podnikatele ovlivňuje obrovskou měrou. Knihu jsem ještě nestihla přečíst do konce, protože jsem zároveň s čtením knih procházela další informace na webu, o kterých autor hovořil. Doporučuji si důležité pasáže zvýrazňovat nebo přikládat záložky, protože vzhledem k množství informací by mohlo být zpětné vyhledávání zdlouhavější. :-)
příloha
avatar
Martina
klad Kniha je velmi čtivá. Obsahuje spoustu tipů a nápadů pro začínající podnikatele, ale řekla bych, že i soukromníkům se zkušenostmi dává mnoho zajímavých podnětů. Mě osobně zaujala kapitola o tvorbě ceny, hospodaření s časem a komunikaci. Kladně hodnotím i bohaté odkazování na literaturu rozšiřující dílčí témata.
klad Některé kapitoly mi přišly zbytečně obšírné, např. úvod, kde se donekonečna rozebírá, kdo je a kdo není freelancer, a to dokonce i v grafovém a tabulkovém zpracování. Uvítala bych i něco jako právní informační základ pro situaci, kdy opravdu začínám (i když chápu, že se tyto věci dost mění). Konstatování "zajděte si k účetní" mě příliš neobohatilo.
příloha příloha
avatar
Lucie
klad Zajímavé počtení pro všechny lidi, kteří přemýšlí o rozjetí vlastního businessu a nebýt tak otrokem u zaměstnavatele, který sám "slízne smetanu". Kniha je v podstatě příručka jak na to, je plná zajímavých příběhů. Je ale zajímavá i pro lidi, kteří chtějí zůstat u své jistoty zaměstnání - je totiž velmi čtivá :) Určitě bude i skvělým dárkem pro knihomoly :)
klad nic
avatar
Lenka
klad Prostě skvělá kniha! Přečetla jsem opravdu hodně knih na téma podnikaní, osobní rozvoj a vše s tímto spojené. Ostatním doporučuji ušetřit peníze i čas za všechny knihy a koupit si tuto jedinou. Dozvíte se reálné informace ze světa podnikání, všechny plusy i mínusy, autor "nelakuje jen narůžovo", jako v mnohých knihách. Dalším plusem jsou zkušenosti z ryze českého prostředí, kniha je velmi čtivá, doplněná reálnými příběhy českých freelancerů. Autor má opravdu velký přehled a se mnou rezonuje i jeho lidský a poctivý postoj k životu a práci. Kniha mi dodala sebevědomí, které k podnikání potřebuji. Děkuji za Vaši práci, Roberte a ženám za možnost si knihu přečíst.
klad Je to fakt tlustá kniha...:-)
avatar
Jiřina
klad Knihu bych doporučila každému, kdo zvažuje změnu a chce se vydat na svou cestu v podnikání. Držím palce každému, kde vydrží. Reálné příběhy dělají knihu velmi čtivou a není to jen "učebnice". Nazvala bych ji spíše průvodcem na cestě k profesionalitě. Osobně mě zaujala velmi realisticky popsaná problematika cenotvorby, protože umět si říci o odměnu za práci považuji za jeden z důležitých kroků k úspěchu. Kniha je velmi obsáhlá a rekapitulace hlavních myšlenek na konci kapitol nutí k zastavení, přemýšlení a i určitému srovnávání s vlastní zkušeností. I odkazy na další literaturu a weby považuji za cenné informace. Určitě je to kniha, ke které se člověk vrací a může z ní čerpat další inspiraci. Děkuji.
avatar
Anna
klad Kniha se mi moc líbí, určitě jde o velmi užitečnou publikaci. Vzhledem k tomu, jak je dlouhá, je super shrnutí v pár bodech, které je na konci každé kapitoly. Skvělé jsou kapitoly o tom, jak ocenit sám sebe, a o tom, jak si vybrat spolupracovníky a i klienty. To určitě plno lidí neví, berou všechno ze strachu, aby se uživili, a pak litují... Líbí se mi, že je plná příběhů, člověk hned ví, že v tom není sám.
klad Ocenila bych ještě pár tipů, na co nezapomenout při začínání podnikání - na jakých úřadech se přihlásit, co se musí ze zákona platit, atd. To jsem v knize úplně nepostřehla.
Zobrazit více recenzí
Povolit vše Upravit Odmítnout Povolit výběr Doména Platnost Popis Zpracovatel