Z bydlení v pasivních domech jsou naše testerky naprosto nadšené! Hodnocení 100 % mluví za vše  

image
otestováno
Počet recenzí
28
jak jste hodnotily
5
23x
4
5x
3
2
1
doporučuje
100 %
Testováno v období
od 31. 10. 2019
do 24. 11. 2019


Je pro vás pasivní bydlení pojmem nekonkrétním, případně uvažujete o novém příbytku nebo chatě a přemýšlíte o stavbě úsporného zdravého domu? Pak máte jedinečnou příležitost vámi vybraný dům navštívit a na vlastní oči vidět, jak takové domy vypadají, a zjistit, jak se v nich žije jejich majitelům.

Celosvětová akce Dny pasivních domů vám dává jedinečnou možnost navštívit energeticky úsporné domy, byty, školky, školy a jiné komerční stavby a popovídat si s jejich majiteli o osobních zkušenostech, které jsou ty nejcennější. Využijte jejich ochoty a zeptejte se na vše, co vás v souvislosti s  úspornými zdravými domy zajímá!

Akce se koná od pátku 8. do neděle 10. listopadu 2019.

Majitelé vám budou k dispozici v níže uvedených objektech v dobu zde uvedenou. Respektujte prosím jejich přání a stanovené podmínky, celá akce funguje jen díky jejich dobré vůli a obětování jejich volného času. Pokud je u vámi vybraného domu uvedeno „po domluvě“, dohodněte se na návštěvě telefonicky předem. Přehled objektů, ze kterých můžete vybírat, najdete TADY.

Více informací o Dnech pasivních domů najdete ZDE.


Na co se mohly těšit všechny vybrané testerky?

Všechny vybrané testerky získají roční předplatné časopisu DŘEVO&stavby.

Čestnou vstupenku na Salon dřevostaveb, který se koná v březnu 2020.Co získaly dvě testerky, jejichž recenze byly vybrány jako nejlepší?

Andrea Pírková získala víkendový pobyt v pasivním domě od DOMY ATREA v Českém ráji, který je součástí unikátního souboru 13 pasivních domů v obci Koberovy.Andrea Vachová získala víkendový pobyt v pasivním domě Futura NEO od Domesi, který se nachází v malebném prostředí Vysočiny.


Oba domy slouží jako vzorové a zároveň je možné si je pronajmout a vyzkoušet na vlastní kůži kdykoli během roku.


Hodnocení
28
avatar
Martina
Vybrala jsem si k testování ZŠ Malý Újezd–nový pavilon.Jedná se o novou budovu 1 rok starou, jediná ZŠ V ČR na tomto principu.Ma speciální rolety, které v letních měsích mají stínicí funkci, v zimních brání únikům tepla-lze individuálně nastavit.Koncepce stavby je kompletně v duchu udržitelného stavění, snížení provozní i energetické náročnosti. Snahou je i maximální koncová recyklace materiálů a vedení dětí k recyklaci.Budova využívá zejména sluneční záření k vyhřívání budovy -budovu jsme navštívili o víkend a bylo zde příjemné teplo-teplo se rekuperuje kompletně ze vzduchu ve škole a ohřívá příchozí chladný vzduch, tím je zajištěn příjemný tepelný komfort a hlavně čístý vzduch, který se velmi jednoduše reguluje. Budova využívá také tepelné čerpadlo vzduch/voda,s případným elektro dohřevem. Zaujalo mě , že se do budoucna uvažuje se 4.zdrojem energie – elektřinou ze slunce.Škola je bezbariérová a má i výtah.V 1. patře je veškerá technologie schovaná pod podhledy kdežto dole je přiznaná
klad Celkově je to super projekt, kde je celá budova perfektně vyřešená do každého detailu
klad nic
příloha příloha příloha příloha příloha příloha příloha příloha příloha příloha
avatar
marie
Jako náhradnice jsem měla možnost na poslední chvíli testovat. Hodně jsem si o těchto domech pročetla a je to velmi zajímavý druh staveb. Jen pořizovací náklady jsou vyšší , což může časem nahradit například energetická náročnost. Hledala jsem kolik je domů v mém okolí, což je Olomoucko a byla jsem nemile překvapene , že jen dva. Je to zajímavá stavba a bylo by fajn kdyby jich v okolí bylo mnohem více.
klad vstřícnost majitelů
klad nízké náklady
klad funkčnost a ekologie
klad náklady na stavbu
klad málo staveb v okolí
klad krátká doba možnosti návštěv
avatar
Pavel
Při návštěvě pasivního domu mě hned v úvodu zaujal zápal majitele pro využití veškerých dosud známých technologií k docílení maximální úspory energií při zachování dobrého komfortu bydlení. Využil jednotného stavebního systému pro stavbu obálky domu včetně střechy (použitý materiál jednoho výrobce). Líbila se mi možnost využívání elektrotechnických spořičů v kombinaci s využitím energie ze slunce. Zajímavě bylo vyřešeno i využití odpadové vody v domě a na zahradě. Dům si majitel postavil svépomocí po nastudování principu fungování jednotlivých technologií a to může být výzva i velké plus pro ty, co si chtějí vybudovat vlastní úsporné bydlení.
klad využití různých technologií
klad praktické docílení úspor
klad nadšení majitele
klad nic
příloha
avatar
Veronika
Námi navštívený dům v Krakově je orientován na jihozápad, což snižuje náklady na vytápění. Proti letnímu přehřátí interiéru, jsou na oknech v patře externí žaluzie a nad přízemními stříška. Ve slunné zimní dny se nemusí vůbec topit. Pasivní dům má takovou izolaci a minimální tepelné ztráty, že se snadno vyhřeje sluncem a teplo udrží. Větrání je v PD řešeno rekuperací. Majitelka si velmi vychvalovala větrání hlavně v noci pro přísun čerstvého vzduchu a lepšího spánku. Vytápění TČ, které tento dům má, je velmi praktické, pohodlné a šetří náklady. Díky tomu co PD splňuje, jsou roční náklady na vytápění velmi nízké. Někdy i tak, že člověk, který si to sám nezažije, nevěří. Sama majitelka nás o tom přesvědčila. Žití v takovém domě je velmi pohodlné a komfortní. Není třeba lítat ke kotli a přikládat uhlím. I po několikadenní absenci v domě je po návratu příjemné teplo. Bát se plísní také nemusíme, protože se větrá, i když jsou okna zavřená. PD bych po takové zkušenosti doporučila všem.
klad Vstřícnost majitelky
klad Nucené větrání
klad Teplo
klad Čistý vzduch
klad Celkové provedení domu
klad Získané informace
klad žádné
příloha
avatar
Kateřina
Navštívila jsem pasivní rodinný dům v Úněticích, na kterém mohu vyzdvihnout interiéry oproti exteriéru, kde se mi líbily pouze zatravněné rovné střechy. V domě je hodně velkých oken na jižní stranu, líbí se mi použití přírodních materiálů, zejména dřevěných trámů, umístění pokojů, kde se převážně pobývá směrem na západ, dobře řešená tepelná akumulace domu a použití světlých omítek. Celkově je dům velice hezky řešen jako tradiční dům se sedlovou střechou, bohužel negativně hodnotím okolí domu, zřejmě ještě nedořešené, do kterého dům nezapadá.
klad použití přírodních materiálů
klad zatravnění rovných střech
klad velká okna na jih
klad umístění domu
klad okolí domu
klad venkovní prostředí
avatar
Denisa
Dům se nachází na okraji města Příbora v mírném kopci Majitel nás nejprve vzal do 1. patra domu, kde se nachází 2 samostatné bytové jednotky, každá o rozloze 45m2.Naproti hlavním dveřím se nachází sdílená místnost, kde si mohou nájemnici uložit sezonní věci např. lyže, kolo nebo kočárek. Po pravé i levé straně se nachází dveře do jednotky. Byt se skládá ze samostatné koupelny i WC, kuchyně s možností využití i např. jako jídelny nebo obývacího pokoje a jeden samostatný pokoj na využití ložnice. Okna směřují na výhled hor Beskyd.V kuchyni jsou neomítnuté stropní panely, které působí velmi moderně.Okna jsou vybaveny žaluziemi na elektrický pohon, ke kterým se používá jednoduchý ovladač. Spodní patro slouží jako nebytový prostor pro firmu. Je zde velká prosklená zasedací místnost s vysokými stropy. Opodál se nachází technická místnost, kde se skrývají všechny důležité věci k provozu RD. Elektrický kotel, který zabezpečuje v domě teplo spolu s rekuperační jednotkou k udržování vlhkostí.
klad vysekané stropy
klad žaluzie na elektrický pohon
klad výhled na Beskydy
klad nulový dům - šetření energie
klad elektrický kotel
klad prosklená zasedací místnost
klad rekuperační jednotka přispívající k udržování vlhkosti
klad fotovoltaika vyrábějící částečnou elektrinu pro RD
klad velká okna - hodně denního světla
klad pozemek v dobré lokalitě
klad technická místnost
klad neomítnuté stropní panely
klad na mě moc tmavá koupelna
příloha příloha příloha příloha příloha
avatar
Veronika
Přesto že jsem z Pribora, tak jsem neměla ani tušení, ze nějaký dům tohoto typu tady máme. Tato myšlenka me nadchla už dávno a to z důvodu, ze šetřit a chovat se ekologicky by měl každý z nás dle svých možnosti. Když jsem o tom slysela poprvé myslela jsem si, ze to musí stát miliony. Opaky jsou pravdou. A díky dotacím, na které dosáhl i tento dům e to víc než možné. Navíc je taky skvěle ze tento dům ma po výstavbě vlastně minimální spotřebu energie. Jde vidět, ze lidé co tyhle domy staví přemýšlejí dopředu a bateriovy systém je naprosto skvělá věc, která me nadchla. Také vlastně vůbec na pohled nepoznáte, ze ten dům není “klasickým” domem. Ma všechno co v domácnosti potřebujete a v tomto je dokonce ve spodním patře ateliér.
klad Pomyšlení projektu
klad Možnost dosahu dotaci
klad Minimální spotřeba energi
klad Využití pozemku
klad Žádný
avatar
Dana
Vybraný pasivní dům v Ďáblicích mě zaujal exteriérem, interiérem i technickými parametry. Cena těchto domů je pochopitelně vyšší, ale jako celoživotní investice se podle mého názoru vyplatí. Stavba dokáže skvěle pracovat s výměnou vzduchu, šetří energii a tím je šetrná k životnímu prostředí i peněžence majitelů. Zdi jsou širší než u běžného domu, ale to ničemu nevadí. Můžete mít bez problému velké prosklenné okno i dveře na terasu, jen sklo musí být v několika vrstvách, a je tedy těžší, ale ne o moc. Bez problému jsem zvládla dveře otevřít i já. Zajímalo mě také, jak je to s klimatizací a výhodu vidím v tom, že pokud nenastanou extrémní vedra, tepelná čerpadla zvládnou i částečné chlazení a nepotřebujete tedy klimatizaci jako takovou. V případě mnou navštíveného domu jde opravdu o inteligentní domácnost se vším všudy. Skvělé jsou i multifunkční vypínače nebo možnosti ovládání na dálku. Pokud máte tu možnost, určitě bych s koupí nebo stavbou pasivního domu neváhala.
klad Design
klad Šetrnost
klad Ekologické hledisko
klad Praktičnost
klad Inteligentní ovládání
klad Těžší ovládání skleněných dveří
klad Cena
příloha
avatar
Michaela
Pasivní dům Červený dvůr na Praze 10 se mi velmi líbil, jedná se o nadstandardní bydlení v zeleni a přitom blízko centra města Prahy, velmi mě zaujalo, že každá hlavní koupelna má vanu i sprchový kout, byty mají dřevěná hnědá eurookna a ne bílá plastová, dům má zahradu, každý byt má garážové stání a v chladné garáži i sklípek, rekuperace jde vypnout a dá se větrat okny.
klad Hlavní koupelna obsahovala vždy vanu i sprchový kout,nemuselo se řešit dilema zda vanu či sprchový kout
klad Byty mají dřevěná hnědá eurookna a ne bílá plastová
klad dům má zahradu
klad Každý byt má garážové stání a v chladné garáži sklípek
klad Rekuperace vzduchu jde vypnout takže se může normálně větrat
klad Nutnost jet autobusem na metro Želivského anebo jít delší vzdálenost pěšky na tramvaj či metro Želivského
klad Chybí mi v blízkosti tramvajová trať, kterou obyvatelé Malešic nechtějí
avatar
Martina
Již při projektování pas. domu je vhodné přemýšlet o orientaci. Velká okna směřující na jih zajistí, že slunce (hlavně v zimě) „vytopí“ vzduch v pokoji, který je rozváděn do dalších místností a když je teplejší zima, není potřeba „dotápět“. Při stavbě musí každá profese počítat s tím, že se jedná o pas. dům. Zedníci, elektrikáři, vodáci, topenáři. Musí svoji práci pas. domu přizpůsobit tím, že vše během i po své prácí důkladně zaizolují. Např. okna jsou oblepena těs. páskou, kabely jsou „zalité“ silikonem a otvory pro zásuvky se vyplňují nejdříve lepidlem pak sádrou. Izolace je důležitá hl. pro omezení ztrát tepla. Celk. roční náklady mohou být až 1/3 běžných nákladů. Vytápění a ohřev vody je nejčastěji prováděno různými zařízeními. Já jsem se setkala s kombi kotlem. Vše se ovládá elektronicky. Nevýhodou pas. domu může byt sušší vzduch (hl. v zimě), což se dá řešit větráním či zvlhčovačem. Majitelé domu byli milí a ochotní. Ukázali nám veškeré prostory domu i ovládání celk. systému.
klad rozmístění místností
klad hranatý tvar domu, který je ideální vzhledem k únikům tepla
klad kombinovaný kotel - nemáte např. tři různá zařízení
klad nic
příloha
avatar
Soňa
Byli jsme navštívit Základní školu v Psárech. Nejvíce mě zaujali obrovská okna, která do místností dodávají ohromné množství světla a tepla. Vytápění je zde řešeno 4 tepelnými čerpadly voda-vzduch, kdy se energie odebírá přímo z venkovního vzduchu a získané teplo se využívá pro ohřev vody. Zálohou ohledně vytápění je zde součástí i plynový kotel. Nejvíce nás inspirovalo splachování záchodů, kdy díky šikmé střeše se využívá dešťové vody. Technicky je zde vše řešeno jednoduše a spousta nás toho inspirovalo při stavbě našeho pasivního domu. Děkujeme za návštěvu a za obrovskou inspiraci, která nám ukázala spoustu možností a nápadů.
klad obrovká okna
klad tepelná čerpadla
klad splachování záchodů
klad nic
avatar
Kateřina
Navštívila jsem pasivní dům (https://www.pasivnidomy.cz/domy/pasivni-dum-vlasim-715#dny-pasivnich-domu) který se nachází ve Vlašimi - prohlídka domu byla cca 1,5 hodiny a to jsme nestihli zdaleka vše. Dům je velice zajímavě řešen a bydlení v něm je dle majitelů parádní..vše má své ALE..pozitiva však převažují. Nejvíce se mi zde líbilo propojení veškeré techniky a soužití s obyvateli domu. Řízená rekuperace s tepel. čerpadlem a krb. vložkou - kde lze jak vytápět, tak chladit do určité míry, perfektní zateplení celého domu včetně atypických oken na míru a venkovními automat. žaluziemi, které se časují dle sluneč.svitu a ročního období (využívá slunce jako dalšího zdroje světla a tepla, které se zadržuje v domě), dubová podlaha, která zajišťuje komfort a zároveň tepel. izolaci. Současně propojený ohřev vody s tímto vším. Veškerá technika lze řídit jak ručně, tak automaticky či přes mobil. Majitelé zde trvale žijí teprve od dubna a náklady (elektřina, voda, topení) je vychází cca na 20 tis
klad rekuperace-propojení s celým domem
klad tepelné čerpadlo-propojení s celým domem
klad krbová vložka-propojení s celým domem
klad ohřev vody-propojení s celým domem
klad dubová izolační podlahaautomatické žaluzie-propojení s celým domem
klad celkové izolační vlastnosti domu
klad centrální vysavač po celém domě
klad vstřícnost majitele a celé rodiny
klad ochota poskytnout veškeré informace včetně odborných publikací, rad a návodů
klad pořizovací cena celé techniky ve vztahu k dotacím
klad zdlouhavé papírování a vyřizování papírů vzhledem k dotacím od státu-10 let
klad výše dotace, i když byla maximální
klad malý prostor interiéru domu
klad vysoké pořizovací náklady na celý dům/proplácení zpětně
příloha
avatar
Karolina
Na prohlídce jsem byla s přítelem, jelikož uvažujeme o koupí nebo postavení nového domku. Čili naše prohlídka byla velice poučná a velice nám pomohla v rozhodování. Pasivní domy s sebou nesou řadu výhod. Nejen tedy, že jsou natolik dobře izolované, že dokáží zabránit tepelným ztrátám, ale také díky udržování optimálních teplot uvnitř domu nedochází ke vzniku plísní a jiných škodlivin, což značně zkvalitňuje náš život. S přítelem jsme se dívali i na vybavení domu a vše jak bylo by se nám líbilo i našem vysněném domečku. Už jenom tedy pročítáme stránky a díváme se, který je ten pravý pro nás.
klad rozloha domu
klad vybavení domu
klad cena je vyšší, než podle naších představ
avatar
Petr
Největší výhoda je,že dům je soběstačný, přijímá sluneční energii. Zaujalo mě,že ne každý pozemek je vhodný k výstavbě pasivního domu. Musi mít po celý rok dostatek slunečního záření,aby energie do domu proudila.V dome se nemusi skoro vubec větrat, je tam zařízení,které přivádí čerstvý vzduch do domu. V domě jsou obrovská okna. Celkove je takové bydlení prospěšné pro zdraví i životní prostředí.
klad ekologické
klad zdravé bydlení
klad nic
příloha příloha
avatar
Kateřina
Návštěva ro mě byla velmi zajímavá a užitečná. Bavili jsme se hlavně o řízeném větrání o rekuperaci a o celkové spotřebě energií na provoz domu. Samozřejmě každá rodina je jiná, topí na jinou teplotu, používá více, nebo naupak méně vody, ale základní představu o pasivním domě jsme si udělali.
klad možnost vidět fungování pasivního domu
klad podívala bych se ještě jinam, ale hodiny byly dost omezené(né všechny domy byly k dispozici o víkendu)
avatar
Andrea
Akci je třeba chápat také jako jako promo firem, které se na stavbě podílely. Nevnímala jsem to však nuceně, celková atmosféra během návštěv byla příjemná. Navštívené domy měly vysoký uživatelský komfort. Pasivní dům nyní chápu především jako kvalitní bydlení se zdravým vnitřním prostředím. V pasivním domě je dobré vnitřní klima, které zabezpečuje systém rekuperace, která přivádí čerství vzduch a odvádí ten vydýchaný. Novinkou pro mě bylo, že tepelné čerpadlo umí prostředí domu nejen ohřívat, ale i ochlazovat. Návštěva poskytne nenahraditelnou zkušenost s tím, jak reálně dům vypadá a jak fungují jeho technologie (rekuperace, tepel. čerpadlo, fotovoltaika). Zejména důležitá zkušenost je, jak se v domě člověk cítí (tepelný komfort, vlhkost vzduchu, vjem z použitých materiálů). Překvapilo mně, že v domech neměli podlahové topení. Vytápění pasivního domu je díky izolaci minimální. Pro mě byla akce přínosná, v uvažování jsme přehodnotili rozhodnutí postavit nízkoenergetický dům za pasivní.
klad celá akce
klad během návštěvy jednoho z domů byl přítomno hodně lidí (20 a víc)
příloha příloha příloha příloha příloha příloha příloha příloha příloha příloha
avatar
Markéta
Návštěva pasivního domu nás velmi mile překvapila. Jednak jsme se vzdělali a vybavili informacemi, které budou velmi užitečné při stavbě vlastního domu, a také nás velmi mile překvapila ochota pana majitele, který nám svůj dům ukázal. Ačkoli byl sám laik, měl problematiku pasivních domů do detailu nastudovanou a byl schopen odpovídat na všetečné otázky. Díky Dnům pasivních domů jsme se seznámili s různými druhy pasivních domů - s využitím různých technologií a se způsoby využití energie. Taktéž jsme obohatili své znalosti v oblasti finanční podpory pro majitele pasivních domů.
klad úspora energií
klad úspora financí
klad použité materiály
klad lokalita
klad ochota majitele
klad poskytnuté informace
klad cena pasivního domu
příloha
avatar
Alena
Upřednosťňuji životní styl,který nezatíží jak rodinu,tak přírodu.Po dohodě s majitelem jsem v rámci Dnů otevřených dveří navštívila jeden z pasivních domů.Velmi se zajímám o úsporu vody,o využití dešťové vody v domě,a proto jsem se na toto cíleně ptala.Pán popsal,jak dům pomocí střechy sbírá dešťovou vodu do nádrže,a přes filtraci ji čerpadlem následně přivádí třeba na WC,ale i k pračce a myčce.Také se touto vodou zalévá zahrada.Tohle je mým snem.Máme sice starší dům,ale podobné řešení je možné vybudovat i dodatečně u již hotové stavby.Samozřejmě mě zajímaly i ostatní záležitosti,jako možnost topení,větrání apod.Pan majitel tedy hovořil o zateplení střechy,výměně vzduchu v domě a principu výroby elektrické energie pomocí fotovoltaických panelů.Měl připravené i tištěné dokumenty,přiblížil principy dotace apod.Zpřístupnil i technickou místnost,kde ukázal potřebná zařízení.Zmínil také konkrétní úspory.Podobnou zkušenost doporučuji každému,koho téma zdravého a šetrného bydlení zajímá.
klad průběh akce
klad konkrétní informace
klad všechno bylo v pořádku
příloha
avatar
Pavlína
Navštívila jsem pasivní dům v Olomouci. Je zajimave,jak samostatný dům je. Nemusí vůbec klasicky topit, stačí, aby si upekli buchtu v troubě a ta energie jim zahřeje celý dům. V domě je zabudovane specialni zařízení, které veškerou vyprodukovanou energii(pečení, svítící žárovka,počítač ) roznese rovnoměrně po celém domě. Nebo když přijdou lidé na návštěvu, to vše je další energie v domě, každou další osobou se dům více zahřívá. A také nemusí skoro vůbec větrat, zařízení přivádí čerstvý vzduch zvenku a roznasi ho do domu. Bydlení je to moc zdravé, využívají sluneční energii a v domě jsou obrovská okna, aby sluneční energie proudila dovnitř. Když je venku horko, stačí zatáhnout žaluzie. Dům vychází o 10% dražší než běžný dům, ale je možné využít až 490 000 Kč dotaci z programu Zelená úsporám. A tím, že se netopí, ušetří hodně financí. Obyvatelé domu si to stavěli sami s dvěma kamarády, vše se učili zapochodu, nemají stavební vzdělání, ale věděli, že chtějí bydlet ve zdravém prostoru.
klad zdravé prostredi
klad přírodní materialy
klad nové informace
klad priroda
klad světlý prostor
klad nic
příloha
avatar
Martina
Navštívila jsem pasivní dřevostavbu v Ochozi u Brna. Pro mě je to architektonický skvost v přírodě, který je vytvořený s ohledem na životní prostředí a přitom dotažený do posledního detailu. Je k neuvěření, že tepelnou izolaci domu zajišťují slisované balíky slámy, která má velmi dobré izolační vlastnosti. Samozřejmostí je řízené větrání rekuperací tepla. Tím se do stavby dostává čerstvý vzduch, ale zároveň se prostor neochlazuje a tím rodina ušetří náklady na vytápění, které jsou jen 10.000,- Kč za rok. K vytápění jim stačí krb na dřevo. V záloze mají připravený elektrokotel, který standardně nevyužívají. Vodu ohřívají v zásobníkovém kotli. Celý dům včetně interiéru na mě působil velmi dobře a vyladěně. Manželé potvrdili, že se jim v jejich domově bydlí dobře, žijí v prostředí, které je harmonizuje a dělá jim radost. Já bych tuto stavbu doporučila hlavně lidem, kteří by chtěli žít více v souladu s přírodou. Více informací napíši na blog a připojím i další fotografie.
klad Krásný dům v přírodě s nádherným výhledem
klad Díky rekuperaci čerstvý vzduch bez větrání
klad Výborná izolace slámou snižuje náklady na vytápění
klad Krb na dřevo, který vyžaduje každou 1-2 hodiny přikládat.
příloha
Zobrazit více recenzí
Povolit vše Upravit Odmítnout Povolit výběr Doména Platnost Popis Zpracovatel